Opinia o Kalenji Kiprace Trail 3

Każda osoba obracająca się trochę w środowisku biegowym zauważyła, że z roku na rok coraz bardziej rośnie zainteresowanie biegami terenowymi. Nie mam na myśli tylko górskich, chociaż zainteresowanie tymi rośnie najdynamiczniej. Dlatego postanowiłem ocenić moje butki terenowe.
Dwa tygodnie przed Ultra Śledziem w moje ręce trafiły (a raczej na moje nogi) buty Kalenji Kiprace Trail 3. To moje drugie buty do biegania w terenie. Pierwszymi były, pozornie niewiele się od nich różniące Kalenji Kiprun XT6. Pozornie, bo poza podobnym wyglądem zewnętrznym różnią się właściwie wszystkim. 

Na początek trochę danych technicznych:
1. Waga 260 g w rozmiarze 43 (noszę 42).
2. Drop 6 mm.
3. Przeznaczone do stopy neutralnej.
4. Długość „kołków” bieżnika 5mm.
5. Cena 249.99 zł

Gdzie dokonałem testu? Pobiegłem w tych butach podczas Ultra Śledzia. W jakich warunkach biegłem:

  1.  Po rzece.
  2.  Po piaskowych górkach
  3.  Po oblodzonej drodze
  4.  Po konarach drzew

Woda

Zacznę od tego co mnie w nich najbardziej zachwyciło, czyli odprowadzanie wody. Podczas Ultra Śledzia, ok 40 metrowy odcinek trasy był zalany 40 centymetrową warstwą wody. Myślałem, że to będzie początek końca i masakra dla nóg, a jednak po 2-3 km czułem się jakby żadnej rzeki wcześniej nie było. Świetnie odprowadziły wodę i całą wilgoć, na metę wbiegłem w dosłownie suchych butach. Stopy po niemal 60 kilometrach wyglądały jak nowe (zapach na pewno miały używanych), chociaż tutaj zasługę tego przypisuję nie tylko butom, ale też skarpetom Kalenji Kiprun Strap.

Piasek

Po piaskowych zboczach biegło się bezproblemowo, ale w takim terenie akurat bieżnik nie ma znaczenia, bo jeśli but dobrze się wgryzie to ucieknie nam spod stóp luźne podłoże bez względu na przyczepność buta. Dlatego rozpatrywałem to pod kątem szczelności.  Żaden piasek nie dostawał się do środka i nie poobdzierał mi stopy.

Lód

Tutaj Kiprace Trail zdecydowanie lepiej wyglądają niż ich kuzyn Kiprun XT6. XT6 na lodzie zachowywało się fatalnie. Podejrzewam że to przez twardą gume zastosowaną w podeszwie. W Kiprace Trail z kolei bieżnik jest bardziej miękki przez co czułem sie zdecydowanie pewniej i stabilniej na oblodzonych drogach, jednak widziałem podczas zawodów biegaczy zdecydowanie pewnie stąpających na takiej nawierzchni.Trzymanie na takim podłożu oceniam jako ponad przeciętne, swoją rolę wykonały i doprowadziły mnie do mety bez żadnej wywrotki, z jednym poważniejszym poślizgiem, aczkolwiek ustabilizowanym w porę.

Konary drzew

Jak to w biegach terenowych bywa- trzeba było przeskoczyć kilka drzewek. W większości przypadków gdy mam przed sobą taką przeszkodę to wybijam się z leżącego konaru. Czasami gdy jest wyższy niż do kolan to podpieram się jedną ręką i przeskakuję. Na 6-7 takich przeszkód nie przytrafiły mi się żadne poślizgi.

 

Poza zawodami testowałem je także w błocie. Jednak w takim terenie równie dobrze biegam w asfaltówkach więc ciężko mi tutaj wyłowić coś wyróżniającego. Tylko tyle powiem, że się nie ślizgałem i nie przemokły.

Ciekawostka
W języku jest skrytka na sznurówki by nie zahaczały o gałęzie i inne przeszkody lub nie ubabrały w błocie 😉

Podsumowanie

Przebiegłem w tych butach około 60 km przed startem i drugie tyle podczas zawodów. Jest to but raczej startowy więc oceny nie dokonuję po kilkuset kilometrach.  Mają dobrze się zachowywać od początku. Tak też było, może poza pierwszymi 20 kilometrami, ale to taki u mnie czas na ułożenie się stopy w bucie. Jestem z nich bardzo zadowolony. Są lekkie, radzą sobie z takimi przeszkodami jak woda i całkiem sprawnie na lodzie. Można w nich się ścigać na dużych prędkościach. Żałuję, że nie miałem ze sobą tego modelu w Pirenejach. Przydałyby się. Uważam, że stosunek ceny do jakości jest w tym przypadku znakomity.

 

PS: W dodatku ładnie wyglądają 😀

Jedna myśl na temat “Opinia o Kalenji Kiprace Trail 3

Dodaj komentarz